Českotřebovský zpravodaj: Memoriál Mistra Jana Husa bude v červenci podvacáté

MarekČeskotřebovský zpravodaj tradičně přináší aktuální informace o našem turnaji. Redaktor zpravodaje Milan Mikolecký tentokrát vyzpovídal organizátora Marka Trejtnara během příprav na jubilejní 20. ročník Memoriálu Mistra Jana Husa.

Jaký byl  začátek  – ja k to všechno vzniklo ? 

Celý projekt vznikl již v roce 1995 původně jako menší regionální turnaj, který díky jeho zakladateli Milanu Škopovi rychle získal na oblibě. Hned od začátku se hrálo ve velice přátelské atmosféře, a i když boje na hřišti byly občas vyhrocené, stále se hraje v rámci fair play. Opakovaně se do roku 2004 na akci sjíždělo 24 týmů, tzn. 120 hráčů z celé České republiky. Nutno říct, že se celá akce odehrávala ve skvělém prostředí areálu ZŠ Ústecká, což se později změnilo.

Po 10. ročníku se však hlavně z č asových důvodů přestal turnaj pořádat, proto jsme se v roce 2008 s Mikulášem Dylowiczem rozhodli, že tuto akci obnovíme, což se nám povedlo. Hned na 11. ročník dorazilo opět 24 týmů. Poté, co se účasti týče, přišly slabší roky, nicméně ten duch a atmosféra přetrvala, což asi bylo důvodem, že se nám opětovně dařilo naplnit kapacitu turnaje, navíc jsme museli odmítat další týmy. Tento fakt vedl k tomu, že od roku 2013 se akce koná v centru města v areálu gymnázia, kde můžeme hráčům nabídnout ideální prostředí pro tento typ akce, více hřišť a tím se tak v České Třebové může představit i více hřáčů. V posledních třech letech jich bylo 170.

Na co nejraději vzpomínáte ?

Určitě si vzpomenu, když jsme na turnaj začali chodit jako mladí kluci a poprvé se ho účastnili. Později z pozice organizátora si vždycky cením toho, když se nikomu na hřišti nic nestane, parta kamarádů z různých koutů republiky zůstane po turnaji pohromadě a všichni jsou spokojení. Když pak přijdou nějaké pozitivní ohlasy, mám hned motivaci do další organizace. To je jeden z hlavních důvodů, vídat se alespoň jednou za rok s kamarády, s kterými jsme od mala hráli basket, vídali se apod. Samozřejmě, akci se podařilo dostat postupně do fáze, kdy má daleko větší přesah. Pravidelně hrají dvě kategorie, mužská a ženská. V mužské kategorii si troufám tvrdit, že se jedná o největší turnaj v České republice, což mi určitě také dělá radost, 30 týmů a například v loňském roce 15 nuceně odmítnutých tomu dává za pravdu. Basketbalové osobnosti, které se daří každý rok dostat do Třebové jako patrony turnaje, jsou určitě také lákadlem, stejně tak atraktivní umělý povrch, na kterém utkání probíhají. Radost mi určitě dělá i sportovní dětský den, který se daří postupně vylepšovat. Je zábava sledovat caparty, jak řádí v hasičské pěně nebo na skákacím hradu. Jak řešíte problémy, organizace  takové akce není jistě jednoduchá. Máte pravdu, tím, jak akce roste, se také najdou sem tam i nějaké nepříjemnosti, ale vždy se je podařilo nějakým způsobem vyřešit. Díky tomu se akce posouvá dál.smeč

Nesmíme  zapomenout, že se snažíte přispět i na charitativní účely.
Je to pravda, snažíme se alespoň trochu pomáhat. Už třetím rokem podporujeme vážně nemocného Lukáška, v loňském roce jsme také přispěli hendikepovaným basketbalistům na vozíku z Pardubic. V této cestě bychom určitě chtěli dál pokračovat.

Takový turnaj potřebuje tým organizátorů kolik vás je?
Rád bych navázal na předchozí odpověď, aby akce mohla dále růst, je potřeba mít kolem sebe správné lidi. Ačkoli většinu příprav řeším sám, více či méně se na akci podílí okolo dvaceti osob. Nebudu jmenovat, abych na někoho nezapomněl, přesto bych touto cestou chtěl poděkovat všem, kteří mi při přípravě pomáhají od shánění partnerů až po přípravu a úklid areálu. Bez nich by to vážně nešlo, protože přípravy začínají v podstatě už na podzim.

Jak  přípravujete letošní ročník – bude něco nového ?

Letošní ročník je jubilejní. Je až neskutečné, jak to všechno uteklo. Letos slavíme 20 let! Věřím, že se veškeré záměry podaří uskutečnit. Musím zdůraznit, že letos se z různých důvodů bude akce konat později, 22. července. Z ohlasů ale tuším, že zájem týmů bude opět obrovský, proto budeme mít opět dvě kategorie a podle toho, kolik se přihlásí týmů nad rámec kapacity turnaje (30 týmů mužů a 10 žen), budeme situaci řešit. Je zde možnost, že by se hrálo už v pátek odpoledne o poslední dvě volná místa, nebo turnaj můžeme rozšířit do tělocvičny gymnázia. Atraktivní určitě opět bude umělý hrací povrch SportCourt, na kterém ve Třebové už několik let hrajeme. Díky spolupráci s Českou basketbalovou federací se hráči mohou těšit na 4 plně vybavené profesionální kurty, na kterých se hraje nejvyšší basketbalová soutěž ČBF 3×3 v České republice. Zbylá budou normálně asfaltová. Věřím, že se nám opět podaří přilákat velké basketbalové jméno jako patrona turnaje, a kdyby byla rovnou dvě, bylo by to skvělé 🙂 Kromě toho pracujeme i na bohatém doprovodném programu a samozřejmě na dětském dnu, který, doufáme, se bude všem příchozím líbit. Spousta dalších nápadů a „vychytávek“ je na papíře, tak uvidíme, co vše se podaří zrealizovat.

Věřím, že si Třebováci opět najdou čas a dorazí v hojném počtu, protože atmosféru naší akce tvoří zúčastnění hráči a právě příchozí diváci. Všichni jsou srdečně zváni!

Trpělivě odpovídal Marek Trejtnar. Za rozhovor děkuje Milan Mikolecký. Převzato z Českotřebovského zpravodaje ze dne 23.5.2017.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.