DEKSTONE STREETBALLHUS: ZPĚT KE KOŘENŮM!

22. ročník

13. července 2019

Statistika:

Kategorie Muži:

1. místo: Bengův odpad (Svitavy), 2. místo: You shall not pass! (Pardubice), 3. místo: Bricklayers (Opava, Jihlava)

Kategorie Ženy:

1. místo: Venca´s bitches (Praha), 2. místo: Jsme tu kvůli Márovi (HK), 3. místo: Jak to chceš (Brno)

Individuální ocenění:

Nejlepší trojkař: Marek Trejtnar (Hradec Králové)

Nejkurióznější koš: Jindřich Horák (Pardubice)

Celkem: 42 týmů, 200 hráčů!!!

22. ročník MMJS

Již po dvaadvacaté  se do České Třebové sjeli basketbalisté z celé České republiky i zahraničí na Memoriál Mistra Jana Husa, jeden z největších streetballových turnajů u nás. Letošní ročník přinesl opět několik změn. Oproti loňskému roku nebyla z rozhodnutí organizátorů akce zařazena do 3×3 Chance Tour České basketbalové federace, aby se zachovala jedinečná atmosféra a průběh turnaje. Turnaj se také díky vynucené rekonstrukci měl opět vrátit do areálu českotřebovského gymnázia. Díky spolupráci s ČBF se však hráči opět mohli těšit na dva profesionální kurty. Zbylá hřiště měla být opět asfaltová. Zároveň se hrálo podle vlastních pravidel, bez rozhodčích, s vlastními míči se striktním dodržením pravidla fair play. Z těchto důvodů byl letošní ročník nazván Dekstone Streetballhus: zpět ke kořenům!

Záměr pořadatelů s návratem ke gymnáziu však díky špatné předpovědi počasí nevyšel, proto již od středy začali připravovat „mokrou“ variantu v prostorách zimního stadionu a jak se během turnaje ukázalo, byla to správná volba. Zimní stadion nabídl celé akci ideální a plnohodnotné prostředí, které ocenili i samotní aktéři turnaje.

Českotřebovský zimák nabídl 6 velkých streetballových kurtů.

Díky spolupráci s tvůrci filmu Zlatý podraz začal letošní program už v pátek večer promítáním tohoto filmu přímo na hrací ploše. Na 100 diváků přivítalo režiséra filmu Radima Špačka, scénáristu Jiřího Závozdu, herce a další tvůrce filmu, kteří uvedli svůj film zajímavými informacemi z natáčení. Vstupné na akci bylo dobrovolné a bylo věnováno na charitativní sbírku Pomáháme Verunce, kterou organizátoři pořádali společně s nadací Každý koš pomáhá během sobotní akce. Celkem se pro Verunku a její matku podařilo vybrat 22 771 Kč, čímž se opět po roce podařilo přispět na rekonstrukci koupelny v jejich domě.

22. ročník Memoriálu byl zahájen úvodní řečí starostky města Magdalény Peterkové a hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, pod jejichž záštitou se akce konala. První zápasy odstartovaly lehce po 10. hodině dopoledne. Na hráče čekal ideální plastový povrch pro inline hokej a dva kurty od ČBF. Zájem o českotřebovský turnaj byl opět velký, když pátý rok po sobě byla naplněna maximální kapacita turnaje – 30 týmů mužů a 10 týmů žen. Opět jsme tak mohli vidět kvalitní streetball, spoustu ligových i zahraničních hráčů, ale i hráče z amatérských soutěží.

S náročným systémem turnaje se nejlépe popasovaly děvčata z Prahy hrající pod názvem Venca´s bitches, když ve finále udolala tým Jsme tu kvůli Márovi z Hradce Králové. Třetí skončili brněnské Jak to chceš. Oslavou streetballu ale přineslo mužské play off, kde se hrálo nejedno prodloužení. Třetí příčku si nakonec vybojoval tým Bricklayers složený z opavských a jihlavských hráčů. Finále poté přineslo opravdový vrchol turnaje, o kterém muselo rozhodnout až těsné prodloužení. Z vítězství se nakonec radoval tým Bengův odpad ze Svitav, vedený Romanem Markem, loňským patronem Memoriálu. Velké uznání zaslouží poražení finalisté z Pardubic hrající pod názvem You shall not pass!

Vítězné týmy získaly hodnotné ceny od partnerů akce a také postup na finále 3×3 Chance Tour, které se koná 20.-21.7. na třídě Míru v Pardubicích.

Patronem 22. ročníku byl český reprezentant Tomáš Vyoral, který se svým týmem turnaje zúčastnil.

Akce tradičně nabídla bohatý doprovodný program. Nejlepším trojkařem se díky své přesné ruce stal sám organizátor akce Marek Trejtnar a v soutěži o nejkurióznější koš zvítězil pardubický matador Jindřich Horák. Hráči i příchozí diváci si také mohli vyzkoušet Ball is zónu, která nabídla nové pomůcky na basketbalový trénink, ale odpočinkovou část s lehátky, palmami a slunečníky. Proběhly také dvě exhibice. Freestyle basketball předvedl během svého prvního vystoupení v kariéře českotřebovák Daniel Klika. Vrcholem pak byla exhibice tvůrců a herců Zlatého podrazu v retro dresech, pod vedením loňského patrona Romana Marka a toho letošního, Tomáše Vyorala, který přijal naše pozvání. Tomáš Vyoral je český reprezentant, několikanásobný mistr České republiky aktuálně hájící barvy BK JIP Pardubice, který aktuálně bojuje o nominaci na MS v basketbalu v Číně.

Vítězné týmy v obou kategoriích v roce 2019.

Na místě nechyběl tradičně stánek Basket-obchod.cz se širokým sortimentem a pro nejmenší bohatý dětský den. Organizátoři pro všechny účastníky a příchozí připravili také kvalitní občerstvení,

Letošní turnaj se sice nevrátil do ideálního prostředí ke gymnáziu, za to však objevil plnohodnotnou a velice atraktivní variantu v případě nepříznivého počasí. Tímto bych chtěl poděkovat svému organizátorskému týmu za skvěle odvedenou práci! Věříme, že se opět Streetball Cup – Memoriál Mistra Jana Husa povedl, a nic nebrání tomu, těšit se na další 23. ročník v roce 2020!