Ve dvou se to táhne líp! Je nám ctí představit vám druhého patrona letošního ročníku STREETBALLHUS, kterým je kolega Báry Černoškové z Redakce sportu České televize Jiří Kalemba! Jsme opravdu potěšeni, že k nám do České Třebové přijala pozvání další veřejně známá osobnost, která je navíc velice spjatá s basketbalem.

Jiří Kalemba je český redaktor, moderátor, televizní sportovní komentátor a režisér sportovních dokumentů. Od roku 2016 pak šéfeditor webu a sociálních sítí ČT sport. V roce 2007 vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, bakalářský obor Žurnalistika, následně v roce 2009 absolvoval tamtéž v magisterském oboru Mediální studia a získal titul Mgr.

Od roku 2006 působí jako redaktor, reportér, komentátor a moderátor v redakci sportu České televize. Od roku 2016 je pak šéfeditorem webu a sociálních sítí ČT sport. Jako reportér a komentátor se zúčastnil nejvýznamnějších sportovních akcí (olympijské hry, mistrovství světa). Kromě tvorby zpravodajských příspěvků a pořadů a komentování přímých přenosů je autorem několika oceněných sportovních dokumentů. Zaměřuje se na míčové sporty (basketbal, házená, americký fotbal – pořad Touchdown) a curling.

Jako reportér v září 2019 působil na basketbalovém MS v Číně. O mimořádně úspěšném působení českých basketbalistů veřejně přednáší, v květnu 2020 vyjde jeho kniha Šestí na světě: Čínská basketbalová pohádka očima Jiřího Kalemby v nakladatelství Pointa. Během letošního ročníku se tak budete moct těšit na Jirkovu autogramiádu a třeba si jeho knihu i zakoupit.

Profesně je nejvíce spojený s komentováním basketbalu, házené, curlingu a amerického fotbalu. Od roku 2017 moderuje také sledovaná studia k přenosům ze SP v biatlonu.

Od OH v Pekingu 2008 komentuje soutěže na letních i zimních olympijských hrách (šerm, taekwondo, moderní pětiboj, házená). Curling, který je jeho zimní specializací, komentuje od roku 2007. Během olympijských her v Soči 2014 odkomentoval z dějiště olympiády 30 přímých přenosů. V roce 2018 na OH v korejském Pchjongčchangu kromě komentování curlingových zápasů vytvářel video obsah pro sociální sítě ČT sport.

Kromě olympijských her se jako komentátor a reportér zúčastnil několika evropských šampionátů v házené (Srbsko 2012, Dánsko 2014) a komentoval i utkání české reprezentace na MS v Kataru 2015.

Věnuje se také tvorbě sportovních dokumentů. Jeho počin T… jako tým! o stříbrném tažení českých basketbalistek na MS 2010 vyhrál hlavní cenu na festivalu Sportfilm Liberec v roce 2011. Stejný úspěch si připsal i o dva roky později za reportážní dokument Basket za zdmi Alcatrazu King of the Rock o basketbalovém turnaji 1 na 1 ve slavné věznici Alcatraz. Vytvořil také dokument o nejlepším házenkáři světa roku 2010 Filipu Jíchovi Filip Jícha 2010 nebo vzpomínku na vítězství házenkářů Dukly Praha v PMEZ 1984 Hrdinové z Dukly.

Kromě televizní tvorby je také moderátorem řady významných sportovních akcí. Atmosféru dotvářel třeba při florbalovém MS v Praze 2018, MS v softbalu 2019 nebo při zápasech české basketbalové reprezentace Pardubicích či beachvolejbalovém turnaji světové série Ostrava Open. Po dokončení mediálních studií se věnoval přednáškám o mediální gramotnosti na středních a základních školách. Se svým týmem hraje pražskou basketbalovou soutěž. Uvidíme tedy, zda se Jirka aktivně zúčastní letošního ročníku 🙂

Během celého letošního ročník našeho Memoriálu bude Jirka přítomen, proto budete mít spoustu příležitostí se s ní potkat případně i popovídat. Kromě autogramiády, domlouváme i besedu o loňském mistrovství svět v Číně a hlavně společně s Bárou odmoderují LIVE finálový zápas letošního ročníku!

Děkujeme za ochotu přijmout naši nabídku stát se letošním patronem!

Zdroj: cs.wikipedia.org

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat