Charitativní akce:

Pomáháme Verunce - vybralo se 22 771 Kč!!!

 

PRÁTELÉ, KAMARÁDI, BALLERS! Díky vám všem se letos na 22. ročníku Streetballhus podařilo vybrat parádních 22 771 Kč pro Verunku! Peníze budou předány její matce a použity na rekonstrukci koupelny v jejich domě na bezbariérovou! Díky všem, kteří přispěli!!! Velké díky patří nadaci Každý koš pomáhá za záštitu nad celou sbírkou!

Charitativní sbírkou: Pomáháme Verunce, navazujeme na loňskou úspěšnou sbírku Za jeden provaz pro Verunku, kterou jsme společně uspořádali s nesmírně obětavou partou skvělých lidiček ze spolku Za jeden provaz. V loňském roce se nám společně podařilo vybrat neuvěřitelných 72 635 Kč, které budou použity na rekonstrukci koupelny ve Verunčině domě. Jelikož však náklady na novou bezbariérovou koupelnu hodně přesahují vybranou částku, rozhodli jsme se v našem úsílí pokračovat. Velice děkujeme nadaci Každý koš pomáhá, která se na charitativní sbírce s námi podílí.

Díky naší spolupráci s nadací Každý koš pomáhá a tvůrci a herci filmu Zlatý podraz, budeme v předvečer letošního ročníku Memoriálu promítat v místě konání turnaje Zlatý podraz za účasti jeho tvůrců a herců. Vstupné bude dobrovolné a celkový výtěžek půjde na charitativní sbírku Pomáháme Verunce, která se uskuteční v sobotu během 22. ročníku našeho turnaje.

Verunka je těžce mentálně handicapovaná dívka, která trpí mikrocefalií, lissencefalii I. typu, epilepsií, opožděným vývojem řeči, astigmatismem a skoliózou.

Maminka Eva a dcera Verunka spolu žijí ve vesničce Kozlov nedaleko České Třebové, společnost jim dělá asistenční pes Jirka. Je to černý labradorský retrívr. Více než 12 let žijí maminka a dcera samy, tatínek rodinu opustil, když byly Verunce necelé 2 roky. Verunce je 15 let, je to už velká slečna, která po letních prázdninách nastoupí do 7. třídy základní speciální školy. Maminka s plným nasazením pečuje o svou dceru a nyní studuje vysokou školu.

Verunka jezdí pravidelně na hipoterapii a jednou ročně do Dětské léčebny Vesna v Janských Lázních. Je v péči neurologa a ortopeda. Vrozená vada mozku (mikrocefalie) byla diagnostikována Verunce krátce po porodu. Vývoj dívky však zaostával. Dále pak byla diagnostikována lissencefalie I. typu. Verunku ve třech letech nepřijali do mateřské školy a maminka nemohla jít zpátky do zaměstnání. Proto se maminka rozhodla jezdit do daleké mateřské školy, ale samotná doprava tam i zpět byla pro obě velmi vyčerpávající. Nakonec Verunka nastoupila do speciální základní školy. Maminka v sobě našla odvahu a vrátila se k řízení auta, protože by to jinak nezvládly. V 8 letech se u Verunky projevily první epileptické záchvaty. Během záchvatů dívka ztrácela vědomí. Po 4 letech bylo nutné změnit medikaci. Momentálně je epilepsie kompenzovaná, ale vzhledem k růstu Verunky je velmi pravděpodobné, že současná dávka léků nebude dostačující, a bude se muset proto navyšovat.

Vývoj hrubé a jemné motoriky byl odlišný než u zdravých dětí. Nyní je Verunka neobratná, má stále zvýšené napění ve všech končetinách. Když upadne na zem, nedokáže vstát, nezvládne dřep a stoj na jedné noze. Co se týká jemné motoriky, s rukama stále něco dělá.

Verunka neudrží pozornost po delší dobu. V neznámém i známějším prostředí se neorientuje, nepozná, kde je vpravo a kde vlevo. Nedokáže se vrátit na místo, odkud přišla.

Dívka nechápe, že má narozeniny nebo že jsou Vánoce. U Verunky se často střídají pozitivní a negativní emoce. Je velmi těžké identifikovat, co se v ní odehrává. Verunka je nesamostatná. Kvůli opožděnému vývoji Verunka postupně ztrácela kontakt se svými vrstevníky. Dnes se jí některé děti kvůli vzhledu bojí nebo se jí posmívají.

Verunka se dorozumívá pomocí ukazování, znakování nebo pomocí podstatných jmen a některých sloves ve druhé a třetí osobě nebo infinitivu. Verunka je plně závislá na pomoci druhých osob, vyžaduje nepřetržitou péči. Verunka dokáže sníst bez pomoci rohlík, nakrájenou zeleninu či sušenku. Polévku a hlavní jídlo však sama nesní. Verunka je plně inkontinentní.

Koupání je velmi náročné. Maminka musí dívku přenést do vany a po koupání vytáhnout z vany ven. Proces koupání stěžuje i fakt, že Verunka koupání v oblibě nemá. A proto jsme tady my, abychom Verunce a její mamince usnadnili tuto pro nás všechny zcela běžnou činnost.

Pomáháme Verunce je veřejná sbírka, která se snaží získat dostatek finančních prostředků na rekonstrukci koupelny, která by plně odpovídala jejich potřebám. Je nutné přebudovat vanu na bezbariérový sprchový kout.

Kdo by chtěl Verunce a její mamince již nyní pomoci, může poslat DMS v těchto tvarech:

A protože všichni víme, že nejjednodušší je hodit pár korun do pokladničky, budeme se moci potkat v pátek 12.7. na promítání filmu Zlatý podraz přímo v areálu gymnázia a následně v sobotu 13.7. na 22. ročníku Memoriálu Mistra Jana Husa. Celý den budeme na místě jako vy všichni ostatní. A bude to velká zábava, přijďte s dětmi, můžete si zasportovat nebo jen tak si popovídat s námi.

Děkujeme všem, kteří se podílí na organizaci sbírky, a především děkujeme vám, dárcům, že jste se s námi zapojili nebo se do sbírky chystáte zapojit!

 

Tým organizátorů MMJH a Každý koš pomáhá